Обележен међународни дан старијих особа и дан покрета трећег доба Србије

У сусрет и поводом Првог октобра - Међународног дана старијих особа, који је својом резолуцијом од 14. децембра 1990. установила Генерална Скупштина Уједињених нација, и Дана Покрета трећег доба Србије, када је одржана Прва олимпијада спорта, здравља и културе трећег доба 2008. године, у нашој земљи организовано је више манифестација и скупова.

Weбинар “Дeкада здравог старeња”

24.09.2021. годинe, на weбинару Дeкада здравог старeња који организван од стране Гeронтолошко друштво Србијe учествовао је проф. др Момчило Талијан, председник ИО Поктета ТДС.

Weбинар јe организован у циљу подизања знања и информисаности о старeњу као фeномeну, као и колико јe важно улагати у своју старост како прe, тако и када она дођe.

  • Догађања у Нишу

tl1.jpg

МЕЂУНАРОДНИ ДАН СТАРИЈИХ ОСОБА

1990 - 2021. 

Основна сврха обележавања Међународног дана старијих особа јесте:

-          да се афирмише допринос старијих људи развоју и просперитету сопствене породице и локалне и шире друштвене заједнице и њихови радни, стварлачки и хуманистички потенцијали,

-          да се афирмишу морално-етичке и хуманистички вредности поштовања личности људског достојанства сваке остареле особе и искаже међугенерацијска солидарност, посебно деце и млађих према остарелим људима и подстиче пружање одговарајуће пажње и неопходних услуга

-          да се искажу и сумирају резултати и достигнућа на плану хуманизације животних услова и унапређивања квалитета живота остарелих особа у одређеној локалној и широј друштвеној заједници,

-          да се  договоре и утврде програми будућих активности и мера на унапређивању социјалне сигурности и квалитета живота старих особа,

-          да се промовишу нови садржаји и модели деловања на плану побољшања социјалне сигурности и обезбеди размена искуства са другим земљама и на међународндом нивоу,

-          да се промовишу најоптималнији видови и модели ангажовања самих старих људи, и њихових интересних организација, у формулисању и осваривању развојне и текуће политике којом се утврђују животни услови и ниво социјалне сигурности у старости.

У акцијама обележавања Међународног дана старијих особа учествују многобројне установе и организације: предшколске и школске установе, социјалне  и здравствене  установе, хуманитарне, синдикалне, борачке и струковне  организације, удружења пензионера и друштва за бригу о старим лицима, културне  и спортске организације, органи државне управе и локалне самоуправе.

Овај дан се обележава организовањем различитих пригодних манифестација: академија и свечаних и стручних тематских скупова, културно-забавних и спортских приредби и изложби, такмичења и рекреационих актиности, међународних окупљања и посета, дистрибуције одговарајућих информативних штампаних материјала, радио и ТВ емисија и тематских новинских написа.

Ефикасност и ефекти акција обележавања Међународног дана старијих особа у многоме зависи од ангажованости медија.

Међународни дан старијих особа су Покрет трећег доба Ниша са Покретом трећег доба Србије и осталим удружењима пензионера облежевали сваке године на Олипијади спорта, здравља и културе трећег доба. Због тренутне лоше епидемиолошке ситуације Олимпијада је одложена.

Покрет трећег доба Ниша у сарадњи са Саветом за питања старости и старења и Градском организацијом пензионера Ниш (ГОП Ниш) овај значајан дан, Међународни дан старијих особа, обележава у Нишу кроз три активности које се одржавају 01. октобра и низом активности у октобру месецу посвећујући се старијим особама.

Седница Савета за питања старости и старења 

У малој сали Скупштине града Ниша биће одржана Седница Савета за питања старости и старења на којој ће се разматрати о положају старијих особа у Граду Нишу, реализованим активностима у којима су старије особе биле главни актери, као и о предлогу буџета Града Ниша за 2022. годину.

Град Ниш има 65.000 пензионера и више хиљада старијих особа који нису пензионери што износи око 80.000 особа старијих од 65 година.

У току 2021. године у Нишу је организована прва Регионална олимпијада спорта, здравља, културе и екологије трећег доба – Ниш 2021, на којој су учествовале екипе Удружења пензионера из 18 Управних округа Србије са преко 350 учесника. Манифестација у основи носи обележје културе умешности живљења у старости и представља пример добре праксе. Град Ниш је подржао ову манифестацију.

У току године Градска организација пензионера ГОП Ниш је организовала више једнодневних и вишедневних излета широм Србије под слоганом „Упознајмо боље Србију“, обилазећи градове и места широм Србије. Више стотина учесника су кроз основне географске и историјске податке, народну традицију, знамените личности, места и споменике стекли нова знања о лепотама Србије.

Такође, Покрет трећег доба Ниша у сарадњи са Градском организацијом пензионера Ниша и Спортским покретом трећег доба Ниша, обележио је Међународни дан физичке активности, под слоганом ‘’Кретањем до здравља’’ на Спомен парку Бубањ са циљем да се повећа свест о значају редовне физичке активности код старије популације-особа трећег доба. Организована је трибина о значају физичке актиности и спортско рекреативни програм. Овој  манифестацији присуствовали су и представници  Покрета и Удружења пензионера 7 округа.

Када је у питању буџет Града Ниша, предлог је да се обезбеди: бесплатан превозом за све особе старије од 65 година. Једнократне помоћи и други облици помоћи старијим особама

дневни боравак-клубови за старе особе финансијска подршка удружењима која окупљају стара лица подршка рађању и родитељству изградња геронто центара-домова за смештај старих лица

oснивање Завода за геронтологију и палијативно збрињавање приступачност за све „Изградња лифта за потребе особа са инвалидитетом у згради Скупштине града Ниша у улици Николе Пашића. Финансирање пројеката у којима су старије особе главни актери (конкурси само за цивилна друштва која се баве питањима старијих особа). Право на информисање-имамо право да знамо, увођење знаковног језика у информативним емисијама. Имајући у виду да су УН Резолуцијом 75/131 прогласиле период 2021-2030 УН Декадом здравог старења, која подразумева 4 области (окружење прилагођено годинама, борба против ејџизма (дискриминација старих особа), интегрисана нега и дуготрајна нега), Савет за питања старости и старења позива све организације и представнике локалне власти Града Ниша да подрже предлог и да се предузму мере за побољшање живота старијих особа, њихових породица и заједнице.

Конференција 

Овогодишња тема Уједињених нација за Међународни дан старијих особа је „Дигитална једнакост за све узрасте“, којом жели да се укаже на потребу приступа и значајног учешћа старијих особа у дигиталном свету.

Недавни извештаји Међународне уније за телекомуникације (ИТУ) указују на то да жене и старије особе у већој мери доживљавају дигиталну неједнакост него друге групе у друштву; или немају приступ технологијама или често немају потпуну корист од могућности које пружа технолошки напредак.

Иако су току напори да се дигитално укључи више људи, јављају се нови ризици. Сајбер криминал и дезинформације угрожавају људска права, приватност и безбедност старијих људи.

Црвени крст Србије и Институт друштвених наука Београд су 2019. године урадили истраживање о дигиталној укључености старих, сазнању о постојању различитих онлине сервиса и степену коришћења. Ова полазна студија може послужити као основ за даље разговоре, обуке и програме.

Старење и дигитална укључесност: полазна студија са препорукама, Црвени крст Србије и Институт друштвених наука Београд, 2019. година, доступна на интернет страници: https://www.redcross.org.rs/media/6183/starenje-i-digitalna-ukljucenost-web.pdf

Дигитална инклузија подразумева опремљеност ИКТ уређајима, приступ интернету и поседовање дигиталних вештина и знања.

Црвени крст Србије и Институт друштвених наука Београд су 2019. године урадили истраживање о дигиталној укључености старих, сазнању о постојању различитих онлине сервиса и степену коришћења. Ова полазна студија може послужити као основ за даље разговоре, обуке и програме.

Према студији особе преко 65 година старости спадају у категорију становништва под највећим ризиком од дигиталне искључености. Иако је ова старосна група исказала интересовање да научи да користи информационе и комуникационе технологије дигиталне вештине су минималне.

Подаци указују да скоро половина испитаника не поседује телефон, рачунар или таблет. Примећена је разлика у погледу опремљености на основу нивоа образовања и места живљења.

Мање од половине старијих особа (43%) никада није користило интернет, при чему је уочена веза између нивоа образовања и коришћења интернета. Старији који користе интернет, њих 24% користи свакодневно, а 84% чини то самостално. Најчешће се користе за забаву и комуникацију, а врло мало за е-услуге. Разлози које најчешће наводе су страх, недовољна вештина и знања, незаинтересованост, недовољно знања да те услуге постоје.

Како би се повећала дигитална укљученост старих особа, потребно је радити на свим пољима – повећати опремљеност, спроводити континуирану едукација, учинити приступачним онлине услуге (лаке за коришћење). Треба указати и на ризике које постоје при коришћењу интернета и посебну пажњу посветити едукацији по овом питању - како да се заштите од злоупотреба, лажних информација и др.

Покрет трећег доба Ниша и Градска организација пензионера Ниша од свог оснивања доста пажње посвећују информатичкој едукацији старијих особа. У циљу подизања нивоа дигиталне писмености и дигиталних компетенција Покрет је током 2013 – 2016. године реализовао 8 циклуса курсева са преко 200 полазника. Градска  организација пензионера Ниша је 2018. године реализовала програм „Клуб за старе-Сигуран дигитални корак“ за 120 пензионера. Такође, у оквиру Мини олимпијада које Покрет организује од 2008. године организују се радионице за рад на рачунару.

Дигитална инклузија подразумева и опремљеност и с тим у вези Покрет трећег доба Ниша је започео са прикупљањем података о потребама удружења пензионера.

У свом даљем раду Покрет и Градска организација пензионера Ниша ће наставити да се залажу за остваривање и унапређивање заједничких и општих интереса и циљева у области спорта, здравља, културе, уметности и образовања људи трећег доба и за њихову интеграција у друштвену заједницу.

 

Остале активности у октобру

Изложба слика 

Покрет трећег доба Ниша и Градска организација пензионера Ниша ће  01. октобра организовати изложбу слика уметника трећег доба, насталих на ликовној колонији у Нишу 2021. године у оквиру Регионалне олимпијаде спорта, здравља, културе и екологије трећег доба – Ниш 2021, а након тога ће изложба бити као стална поставка у просторијама Покрета и ГОПа.

II Смотра хорова 

Покрет трећег доба Ниша и Градска организација пензионера Ниш су 2019. године организовали I Међународну смотру хорова са надом да то постане традиција. У 2020. години, због пандемије, није одржана смотра хорова. Уколико епидемиолошка ситуација то дозволи, у октобру месецу ће бити организована II Смотра хорова.

Дигиталне радионице – међугенерацијска сарадња 

Имајући у виду колики мали проценат старијих особа користи онлине услуге, Покрет трећег доба Ниша и Градска организација пензионера Ниша ће промовисати коришћење онлине сервиса и у зависности од епидемиолошке ситуације организовати радионице на којима ће се старије особе оспособити за коришћење онлине услуга.

Дан пешачења 

У циљу промоције физичке активноси Светска асоцијација спорта је 15. октобар прогласила Међународним даном пешачења, а кампању је подржала и Светска здравствена организација. Ове године, позивамо све особе трећег доба да 16.10.2021. године лаганом шетњом једном од шест Стаза здравља у Нишкој Бањи учествују у обележавању овог дана.

Дан рекреативног спорта 

У току читавог месеца октобра, Удружења пензионера Градских општина Града Ниша, организоваће спортске активности, прилагођене старосном добу, у фудбалу, кошарци, пикаду, шаху и брзом ходању.

      С поштовањем и уважавањем,
Председник Покрета трећег доба Ниша

Хаџи Милорад Стошић

Previous
Previous

Општинско удружење пензионера Ковачице домаћин традиционалних спортских сусрета пензионера јужног Баната

Next
Next

Одржана Мини олимпијада ТД у Пријепољу