Обележен међународни дан старих и дан покрета ТДС

Поводом Првог октобра - Међународног дана старих, кога је својом резолуцијом од 14. децембра 1990. установила Генерална Скупштина Уједињених нација и Дана Покрета Трећег доба Србије, када је одржана Прва олимпијада спорта, здравља и културе трећег доба (Сокобања 2008). године, у Београду је 01.10.2020. године одржана свечана седница руководства Савеза пензионера Србије и Покрета трећег доба Србије.

Председник Савеза пензионера Србије и Покрета трећег доба Србије Проф.др Андреја Савић отварио је скуп и поздравио госте: министра у Влади Републике Србије и председника ПУПС-а Милана Кркобабића, са сарадницима, председника Управног одбора и директора Фонда ПИО Вујачић Данила и Драгану Калиновић и друге госте. У свом уводном ображању указао је на зачај обележавања Међународног дана старих, посебно у актуелним епидемиолошким условима. Учесницима скупа обратио се Милан Кркобабић и нагласио значај Савеза пензионера Србије и Покрета трећег доба и њиховог комплементарног деловања са ПУПС -ом на одржавању и побољшању материјалног и укупног друштвеног статуса пензионера и других припадника трећег доба.

Председник Извршног одбора Покрета ТДС, проф. др Момчило Талијан истакао је да разлози и мотиви који су утицали на организацију ове свечаности, поред традиције да Покрет ТДС обележава овај датум, садржани су у изазовима да стари побеђују не само своје године, него и да не дозволе епидемији короне да уместо њих у потпуности влада њиховим животима и друштвом које су стварали; да поштујући постулате струке у реакцији на пандемију и актуелне прописе, сачувају своје социјалне мреже; да буду у још јачој и квалитетнијој социјалној блискости, те да представљају стварни фактор неопходно потребног јачања социјалне кохезије у Србији – иначе, а нарочито сада.

Проф. др Драгана Динић, председница Геронтолошког друштва Србије, у свом пригодном излагању казивала је о установљењу Међународног дана старих. Указала је и на процес демографског старења у Републици Србији, у којој је скоро сваки пети грађанин припада популацији старих. Њихове животне изазове чине болести (старост није болест, али су у старости болести чешће и опасније), немоћ, губитак драгих и блиских особа, опадање и губљење економских и радних ресурса, дискриминација и злостављање, социјална искљученост и самоизолација, постојање разних предрасуда о старима и старењу, па и ејџизам.

Своје успомене на оснивање и развој Покрета ТДС евоцирали су оснивачи и активисти овог покрета, међу којима је веома садржајно и сликовито говорио Василије Белобрковић, први и доскорашњи председник Извршног одбора ПДС. Учесници овог скупа су, уз свечану песму Покрета трећег доба Србије, пензионерско коло и музику уз коју су стасавали и уз коју данас старе, разгледали уметничка остварења СЛИКАРСКО - ИКОНОПИСАЧКЕ КОЛОНИЈЕ Покрета ТДС.

Уз скромну ''Трпезу'' дружили су се и разговарали са представницима партнера (Банка ''Поштанска штедионица'' и ''Дунав осигурање'') и средстава информисања.

Previous
Previous

Онлајн едукација: COVID-19 и старије особе